خلاصه ای از آنچه که در برنامه نود دیشب گذشت

 

سئوال پیامکی برنامه نود به انتخاب بهترین گل لیگ چهاردهم اختصاص یافته بود و مخاطبان باید در این مسابقه از میان گل‌های حسین بادامکی، فرزاد حاتمی، غلامرضارضایی، سروش رفیعی، فرید کریمی و میلادمیداوودی یکی را به‌عنوان زیباترین گل فصل انتخاب می‌کردند. عدم حضور نمایندگانی از استقلال و پرسپولیس در میان این گزینه‌ها موجب شد تا عادل فردوسی‌پور بارها و بارها در طول برنامه اعلام کند که این شش گل چرا و چگونه انتخاب شدند.

 

برنامه امشب نود را باید شب آنالیزورها دانست. در یک سال گذشته انالیزورهای برنامه نود با گزارش‌های خوب و جذاب خود نکات جالبی از لیگ برتر فوتبال ایران را گوشزد کردند. در شب پایانی فصل و در موسم جمع‌بندی هم تیم آنالیز نود دست پر و پیمانی داست و با چندین و چند انالیز خوب، جریان جوانگرایی در لیگ برتر، بهترین خرید‌های نیم‌فصل و لحظات تعیین‌کننده تیم‌ها را بررسی کرد.

 

نود در ابتدای برنامه خود بررسی عملکرد دو نماینده ایران در یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان را بررسی کرد و بعد از گزارش بازی پرسپولیس و الهلال و نفت و الاهلی گزارشی از روند رو برشد تیم نفت تهران پخش کرد. گزارشی که با پخش گل معروف بهمن طهماسبی در چهار سال پیش، گلی که منجر به باقی ماندن این تیم در لیگ شد، آغاز شد و پخش شب معروف برنامه نود در خصوص انتقال این تیم به اراک و مخالفت‌های عوامل این برنامه ادامه داشت. شاید جای جالب و تکان دهنده این گزارش آن‌جایی بود که نود به اشتباه بود انتقال پاس به همدان و درست بودن ماندن نفت در تهران اشاره کرد و گفت که یک تصمیم غلط، پاس را از سطح اول فوتبال ایران دور نگهداشت.

 

اولین مهمان تلفنی برنامه نود مهدی تاج، رئیس سازمان لیگ برتر فوتبال ایران بود. مهدی تاج رئیس سازمان لیگ در گفتگو با برنامه نود ضمن بیان اینکه از تشکیل تیم «ب» توسط تیم‌های لیگ برتری خبر داد و اینکه باشگاه‌ها می توانند از این تیم بازیکن جذب کنند افزود: قطعاً لیگ برتر فوتبال ۱۶ تیمی برگزار خواهد شد و امکان برگزاری لیگ برتر با ۱۸ تیم با توجه به کمبودهایی که در زمینه زمین بازی، امکانات و ... وجود دارد، امکان پذیر نیست. وی در ادامه صحبت‌های خود اشاره کرد که تیم‌های لیگ برتر می‌توانند تیم «ب» داشته باشند و از این تیم‌ها بازیکن به تیم اصلی خود در جریان مسابقات اضافه کنند و اگر بازیکنی عملکرد نانمناسب داشته باشد آن را به تیم «ب» منتقل کنند.

 

رئیس سازمان لیگ زمان نقل و انتقالات بازیکنان از تیم اصلی به تیم «ب» را هفته دهم، نیم فصل و هفته بیست و یکم عنوان کرد. تاج درباره امکان برگزاری سوپرجام فوتبال ایران میان قهرمان لیگ برتر و قهرمان جام حذفی گفت: چنین تصمیمی دارد و احتمال برگزاری سوپرجام فوتبال ایران وجود دارد.

 

پس از پخش گزارشی از هزینه‌ تیم‌ها در نیم فصل دوم و انتخاب پنج خرید موثر تیم فصل دوم فوتبال ایران گزارشی از عملکرد تیم آکادمی مهدی مهدوی‌کیا پخش شد. تیمی که حاصل استعدادیابی مهدی مهدوی‌کیا و علی دوستی مهر بود و این روزها همه از آن سخن می‌گویند. با پخش آخرین تقویم نود فصل، گزارشی از گل‌های منتخب فصل (گل‌های زیبایی که به مسابقه پیامکی راه پیدا نکرده بودند)، آنالیزی مفصل از تیم های لیگ برتری و نقاط ضعف و قوت و پخش گزارشی از انتخابات فیفا بخش مهم برنامه نود آغاز شد.

 

تبانی در لیگ دسته اول یکی از موضوعاتی بود که عادل فردوسی‌پور در برنامه شب گذشته‌اش به آن پرداخت. عادل فردوسی پور در برنامه این هفته نود با امیر رضا سیف الدینی مدیرعامل باشگاه مس کرمان و صادق درودگر مدیرعامل باشگاه نساجی قائم شهر تماس گرفت تا درباره نامه ای که باشگاه مس کرمان آن را رسانه ای کرده بود صحبت کنند. باشگاه مس کرمان با استناد به این نامه پولی واریز کرده بود که مشخص شده بود فدراسیون هیچ توصیه ای برای پرداخت این پول نداشته است. برای دقایقی بهروان یکی از مسئولان سازمان لیگ هم روی خط آمد و درباره این موضوع گفت: «ما نگفته ایم پول بدهید. ما در این نامه به باشگاه ها نوشته ایم اگر تمایل دارید، برای چاپ کتاب همکاری کنید. این همکاری ممکن است از طریق ارائه اطلاعات باشد. ما کی گفتیم پول بدهید؟ بعضی باشگاه‌ها مثل مس رفسنجان گفتند که یک میلیون تومان از ما گرفتند. ما کجا گفتیم پول بدهند؟ من نمی توانم حقیقت را پنهان کنم. ما به باشگاه مس رفسنجان اعلام کردیم و موضوع منتفی شد. هر کسی به ما مراجعه می‌کرد ما گفتیم که این ماجرا کلاهبرداری است.

 

صادق درودگر مدیرعامل نساجی درباره این نامه گفت: «در سال 91 این نامه رفته و نامه سال 93 امضا ندارد. یعنی خود ساخته است. جعلی است. عادل هم گفت: «الان به من اطلاع دادند که این نامه به مس سرچشمه هم رفته و از آن‌ها پول گرفته‌اند. درودگر یک سوال مشخص از سیف الدینی مدیرعامل مس کرمان پرسید و گفت: «شما چطوری به نامه ای که امضا ندارد پول داده اید؟ که امیر رضا سیف الدینی گفت: «ما مصوبه هیات مدیره داریم که در بخش های فرهنگی بدون سند و مدرک کمک کنیم. در پایان هم خود عادل فردوسی پور با بیان این جمله که پیچیدگی های این ماجرا خیلی زیاد است به طور ضمنی گفت که خودش هم متوجه نشده در این ماجرا حق با کیست

 

بخش پایانی برنامه نود اما به حضور دو میهمان ویژه در استودیو این برنامه اختصاص داشت. علیرضا منصوریان و یحیی گل‌محمدی، دو مربی جوان و شایسته‌ای که مربی دو تیم خوب این فصل لیگ برتر بودند. دو تیمی که از قضا روز گذشته فینال جام حذفی را هم رو در روی هم برگزار کرده بودند.

 

یحیی گل محمدی در این برنامه گفت: «فصل را خوب شروع نکردیم. وقتی تیم را گرفتم اعتماد به نفس کمی داشتیم. انتظار می رفت اوایل فصل شروع خوبی نداشته باشیم. هفته دهم بود که استقلال را بردیم، کارمان شکل گرفت و اعتماد به نفس به تیم برگشت. بچه ها خودباوری پیدا کردند. اعتماد بیشتری به دست آوردیم و روند رو به رشدی را به دست آوردیم و تا آخر فصل آن را حفظ کردیم.

 

گل محمدی ادامه داد: «فصل خوبی را پشت سر گذاشتیم. شاید کمتر کسی فکر می کرد ما بتوانیم جزو چهار تیم در لیگ برتر باشیم. خودم هم فکر نمی کردم به این جایگاه برسیم. ولی عملکرد بچه ها خوب بود و اراده قوی و آهنین داشتند. در تمرینات می دیدم این مسئله را. بازی به بازی بهتر می شدیم. هم پرگل بود بازی هایمان هم کیفیت داشت. حساسیت فینال جام حذفی از این نظر بود که اگر ما می باختیم باید برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا به پلی آف می رفتیم.»سرمربی ذوب‌آهن درباره بازیکنان جوانش هم گفت: «امسال چند بازیکن جوان رو آمدند. جمع قراردادهای آن‌ها کمتر از یک میلیارد تومان می شود. او درباره 78 پاس متوالی تیمش در بازی با ملوان گفت: «این اثر کار بازیکنان است. آن‌ها کار ترکیبی خوبی انجام می دهند. بازیکنانی هستند که می توانند این کار را انجام دهند. شاید اگر مربی تیم دیگری بودم نمی‌توانستند این کار را انجام دهند.

 

علیرضا منصوریان هم دیگر مهمان حضوری برنامه نود بود. فردوسی پور ابتدا یک مصاحبه چند دقیقه ای از منصوریان در تمرین این تیم نشان داد که کارهایی که منصوریان برای ریکاوری بازیکنانش انجام می داد را به تصویر می کشید. او درباره این کارها گفت: «من خیلی از کارهایی که انجام می دهم را از تیم ملی در جام جهانی یاد گرفته ام. هر وقت هم که جایی گیر می کنم، یک تلفن به کروش می زنم. کروش در یاد دادن خسیس نیست. کسی که در رئال مادرید سرمربیگری کرده حتما خیلی خب می تواند کمک کند.

 

منصوریان در برنامه نود هم گفت: «من حتی نظرم این بود که به هتل هایی نرویم که سپاهان و استقلال و پرسپولیس می روند چون قیمت بازیکنان ما معمولی است ولی این تیم‌ها بازیکنان گران قیمت دارند و شاید نوع رفت و آمد آن‌ها تاثیر بگذارد در بازیکنان ما. نفت تهران 13 میلیارد و 400 میلیون تومان هزینه اش می شود که 65 درصد از آن پرداخت شده است. از این رقم 3 میلیارد تومان برای لیگ قهرمانان آسیا بود.

 

منصوریان درباره کادر فنی تیمش گفت: «ما یک گروه کامل هستیم و بیشترین ایده را از اعضای کادر فنی گرفته‌ام. همه ما دست به دست هم دادیم و یک منافع مشترکی داریم به اسم نفت.

 

او درباره اینکه آیا الان زمان مناسبی برای بازگشت به استقلال است؟ گفت: «حضور یک نفر در یک مجموعه نمی تواند توقعات را برآورده کند. استقلال نه صرفا بحث من و یحیی باشد، احتیاج به این دارد که اگر امثال ما بخواهد جابجا شود، باید ایده جابجا شود. استقلال جای یک پوست اندازی دارد. هر کسی که قرار است برود آنجا باید از آن ایده حمایت شود. اگر من و یحیی در نفت و ذوب‌آهن موفق شدیم برای این بود که مقاومتی در برابر ایده ما نمی شد. ما احتیاج به زمان داریم. برای نفت زحمت کشیدیم و رفتیم جزو 8 تیم برتر آسیا. من با نفت قرارداد دارم ولی آپشن دارم و آن قدر هم راحت هستم با نفت که اگر بخواهم نروم بگویم. در مجموع می خواهم بگویم اگر قرار باشد یک روز خدمت کنم به استقلال، فقط من را می خواهند یا این بازیکنان جوان را هم می خواهند؟»

 

منصوریان ادامه داد: «آقای نجف نژاد به من زنگ زد و گفت شما در لیست استقلال هستی. تشکر کردم و گفتم اصول حرفه ای ایجاب می کند الان حافظ منافع نفت باشم. آیا بستر استقلال و پرسپولیس آمادگی ایده های من و یحیی را دارد؟ استقلال نیاز به یک ادبیات جدید دارد.

 

/ 0 نظر / 25 بازدید